Co to jest KENJUTSU?
Kenjutsu jest jedną z klasycznych japońskich sztuk walki mieczem.
Trenując kenjutsu uczysz się prawidłowego, spokojnego oddechu, a także opanowania, dokładności i rozwoju właściwego dystansu do partnera.
Treningi tej sztuki pomagają przede wszystkim zrelaksować nasze ciało i umysł poprzez specjalne techniki.
Kenjutsu to ciężka praca nad własną osobowością i pewnością siebie.
W Krakowskim Klubie Aikido Onshin trenujemy bokkenem i bokuto (tzw. „drewniany miecz”) oraz fukuroshinai (miecz bambusowy, który jest wykonany zewnątrz ze skóry).
Treningi Kenjutsu ułatwiają w znaczącym stopniu zrozumienie poszczególnych technik aikido.
Jedno z drugim łaczyło się już w czasach walczących samurajów i praktykowane jest także dziś.
Dlatego też wiele znanych szkół aikido na całym świecie wprowadza kenjutsu do rozkładu swoich zajęć, aby móc przybliżyć uczniom ogromne znaczenie tej sztuki.
W naszym dojo trenujemy na różnych poziomach. Możesz przyjść jako początkujący, średnio zaawansowany lub zaawansowany. Prowadzący treningi kenjutsu posiada wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie. Sam uczył się od mistrzów nie tylko w Polsce i na stażach międzynarodowych, ale przede wszystkim w Japonii.
Z pewnością znajdziesz cos dla siebie ;-)
Kashima Shin Ryu
W naszej szkole uczymy kenjutsu szkoły Kashima Shin Ryu, która wywodzi się z pięknego miasta Kashima położonego nad Pacyfikiem . Jest to szkoła o ponad 500 letniej tradycji, obecnie nauczana w Shiseikanie pod okiem senseia Inaby Minoru. Kashima Shin Ryu zyskała dużą popularność na całym świecie. Regularne seminaria organizowane przez ISBA (International Shiseikan Budo Association) cieszą się w Europie co raz wiekszą popularnością. Ćwiczenie Kenjutsu prosto od japońskich nauczycieli jest niezastąpionym elementem poznania BUDO.
Katana
Podobnie jak szabla dla polskiego rycerza miała ogromną wartość tak katana, czyli japoński miecz dla samuraja to świętość. Długa i wygięta katana należała do najlepszych broni na świecie. Osoba wykonująca taki miecz robiła to z zaangażowaniem i szacunkiem. Podobnie jak ceremonia parzenia herbaty i inne elementy kultury japońskiej wyważanie miecza stało się rytuałem, lub co więcej sztuką dla japońskiego społeczeństwa.
Posiadanie japońskiej katany stało się bardzo popularne w Polsce. W muzeach znajduje się „co najmniej ponad 100 sztuk”. Jedni kupują z pasji, inni przez przypadek,
a jeszcze inni wieszają po prostu na ścianie dla ozdoby. Niestety, takie dobro jest bardzo drogie, w związku z tym tylko nieliczni mogą pochwalić się oryginalną kataną. Jest bardzo wielu miłośników japońskiej broni. Polaków fascynuje duchowy wymiar katany. Polską szablę kojarzymy przede wszystkim z techniką walki, a także męstwem i odwagą.
Dla Japończyków z kolei japoński miecz to raczej rozwój duchowy
i intelektualny, który miał swoje odzwierciedlenie w życiu codziennym japońskiego społeczeństwa.