Kenjutsu
Aikido Kraków - Krakowski Klub Aikido Onshin

Co to jest KENJUTSU?

Kenjutsu jest jedną z klasycznych japońskich sztuk walki mieczem.
Trenując kenjutsu uczysz się prawidłowego, spokojnego oddechu, a także opanowania, dokładności i rozwoju właściwego dystansu do partnera.
Treningi tej sztuki pomagają przede wszystkim zrelaksować nasze ciało i umysł poprzez specjalne techniki.
Kenjutsu to ciężka praca nad własną osobowością i pewnością siebie.
W Krakowskim Klubie Aikido Onshin trenujemy bokkenem i bokuto (tzw. „drewniany miecz”) oraz fukuroshinai (miecz bambusowy, który jest wykonany zewnątrz ze skóry).

kenjutsu kraków fukuroshinai

bokken

Treningi Kenjutsu ułatwiają w znaczącym stopniu zrozumienie poszczególnych technik aikido.
Jedno z drugim łaczyło się już w czasach walczących samurajów i praktykowane jest także dziś.
Dlatego też wiele znanych szkół aikido na całym świecie wprowadza kenjutsu do rozkładu swoich zajęć, aby móc przybliżyć uczniom ogromne znaczenie tej sztuki.
W naszym dojo trenujemy na różnych poziomach. Możesz przyjść jako początkujący, średnio zaawansowany lub zaawansowany. Prowadzący treningi kenjutsu posiada wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie. Sam uczył się od mistrzów nie tylko w Polsce i na stażach międzynarodowych, ale przede wszystkim w Japonii.
Z pewnością znajdziesz cos dla siebie ;-)

Aikido Kraków - Krakowski Klub Aikido Onshin

Kashima Shin Ryu

W naszej szkole uczymy kenjutsu szkoły Kashima Shin Ryu, która wywodzi się z pięknego miasta Kashima położonego nad Pacyfikiem . Jest to szkoła o ponad 500 letniej tradycji, obecnie nauczana w Shiseikanie pod okiem senseia Inaby Minoru. Kashima Shin Ryu zyskała dużą popularność na całym świecie. Regularne seminaria organizowane przez ISBA (International Shiseikan Budo Association) cieszą się w Europie co raz wiekszą popularnością. Ćwiczenie Kenjutsu prosto od japońskich nauczycieli jest niezastąpionym elementem poznania BUDO.

Aikido Kraków - Krakowski Klub Aikido Onshin

 Katana

Podobnie jak szabla dla polskiego rycerza miała ogromną wartość tak katana, czyli japoński miecz dla samuraja to świętość. Długa i wygięta katana należała do najlepszych broni na świecie. Osoba wykonująca taki miecz robiła to z zaangażowaniem i szacunkiem. Podobnie jak ceremonia parzenia herbaty i inne elementy kultury japońskiej wyważanie miecza stało się rytuałem, lub co więcej sztuką dla japońskiego społeczeństwa.

Posiadanie japońskiej katany stało się bardzo popularne w Polsce. W muzeach znajduje się „co najmniej ponad 100 sztuk”. Jedni kupują z pasji, inni przez przypadek,
a jeszcze inni wieszają po prostu na ścianie dla ozdoby. Niestety, takie dobro jest bardzo drogie, w związku z tym tylko nieliczni mogą pochwalić się oryginalną kataną. Jest bardzo wielu miłośników japońskiej broni. Polaków fascynuje duchowy wymiar katany. Polską szablę kojarzymy przede wszystkim z techniką walki, a także męstwem i odwagą.
Dla Japończyków z kolei japoński miecz to raczej rozwój duchowy
i intelektualny, który miał swoje odzwierciedlenie w życiu codziennym japońskiego społeczeństwa.